Usuwanie zapachów

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Koty są powszechnie uważane za zwierzęta niezwykle czyste. Czasem jednak zdarza się, że pozostawią swoje odchody w zupełnie nieoczekiwanym miejscu, innym niż kuweta. Może być to przypadek jednorazowy – wynikający ze stresu. Kot może też regularnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w różnych zakamarkach domu, „oznaczając” swój teren. Jest to zapisane w kocich genach łowcy, który dba o swój teren. Rodzi się wtedy pytanie o usuwanie przykrych zapachów. Jak wiadomo, koci mocz ma specyficzną, ostrą woń, która drażni i – nieusunięta – pozostaje na długo. Dlatego też tak ważne jest, by znaleźć środek który działa szybko, za każdym razem i nie zniszczy przy okazji drewnianych podłóg, skórzanej kanapy ani ubrań (mało co stanowi dla kota tak silną pokusę, jak miska pełna ubrań przygotowanych do prania).

Pierwsze co przychodzi do głowy to detergent chemiczny. Niestety zwykłe środki czystości na ogół nie radzą sobie z rozpuszczaniem cząsteczek kwasu moczowego, a to one odpowiedzialne są za intensywny zapach.

Do usuwania zapachów możemy użyć naturalnych metod. Płyn do płukania ust o miętowym zapachu, rozcieńczony czystą wodą skutecznie neutralizuje uciążliwą woń. Podobnie działa woda utleniona, znana ze swoich właściwości czyszczących. Należy jednak pamiętać o tym, że metody te mogą zniszczyć delikatne tkaniny i powierzchnie.

Najbardziej skuteczną bronią są jednak specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Firmy produkujące popularne środki tego typu to Trixie czy Vitopar. Tego typu środki działają w oparciu o neutralne zapachowo bakterie i mikroorganizmy, które usuwają zapachy kociego moczu, kału lub wymiocin. Środki te działają natychmiastowo i długotrwale, a sposób ich użycia jest niezwykle prosty. Ogromnym plusem jest też to, że są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz nie niszczą powierzchni.