Opublikowano

Czym i jak myć zęby psu?

Jak pokazują badania ostatnich lat higiena jamy ustnej psa jest ważniejsza niż nam się wdawało. Czym i jak myć żeby psu, aby było to bezpieczne i efektywne? Sprawdź kiedy warto zastosować domowe sposoby na czyszczenie.

Dlaczego należy myć zęby psu?

Wydaje się na pierwszy rzut oka, że mycie zębów psa jest pewnego rodzaju fanaberią. Przecież przez wieki taka dbałość nie była potrzebna.

Zmieniają się czasy i zmienia się dieta psa. Gryzienie – niegdyś podstawowa czynność  i potrzeba życiowa psa wraz ze wzrostem popularności na mokrą dietę pozostaje niezaspokajana. Co więcej powstały również nowe rasy psów, które mają genetyczne predyspozycje do tego typu schorzeń. Te czynniki sprawiają, że kamień nazębnego stał się powszechnym problemem.

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają tempo i zakres powstawania kamienia nazębnego u psów. Po pierwsze większy problem pojawia się w przypadku ras brachycefalicznych. Krótki mały pysk sprzyja powstawaniu kamienia. Dodatkowo te rasy mają mniejszą szansę na usunięcia kamienia poprzez naturalne gryzienie. Drugim czynnikiem jest rodzaj diety. Jeśli składa się z gotowanych, a tym samym miękkich potraw lub wyłącznie mokrej karmy, nie dochodzi od naturalnego ścierania płytki nazębnej. Kolejnym czynnikiem może być zbyt duża ilość cukru w diecie.

Sam proces powstawania kamienia jest taki sam jak u ludzi. Na zębach tworzy się warstwa bakteryjna. Ta zaś pod wypływem pierwiastków zawartych w ślinie (głównie sole wapnia i magnezu) zostaje utwardzona (zmineralizowana). Tak powstały kamień może stanowić zagrożenie nie tylko dla zębów, ale również dziąseł.

Konsekwencją kamienia nazębnego są nawracające stany zapalne jamy ustnej oraz ostatnie utrata uzębienia. Widoczne objawy to nieprzyjemny zapach z pyska oraz widoczny brązowawy nalot i trzonu zębów.

Zły stan uzębienia rzutuje na pozostałe członki organizmu. Bakterie ze stanów zapalnych wraz z krwią mogą przemieszczać się do organów wewnętrznych. Powodują one zapalenia takich narządów jak jelita, płuca, żołądek czy wątroba.

Domowe sposoby na czyszczenie zębów psa

Domowe mycie zębów u psa nie jest wielkim wyzwaniem. Należy jednak przygotować odpowiednie narzędzia. Warto skorzystać z praktycznego zestawu do mycia zębów zawierającego: pastę przeznaczoną dla psa oraz szczoteczkę o dwóch końcach (do zębów trzonowych i przednich) oraz dwie szczoteczki – masażery nakładane na palec.

Każdy pies, tak jak człowiek, ma swoje własne smaki. Dlatego też i pasty dla psów występują w różnych wariantach: z olejkiem z drzewa herbacianego, miętowa oraz mięsna (wołowina). Nie używaj pasty dla ludzi. Pies z pewnością będzie ją połykał, a jak przeczytasz na opakowaniu nie wolno tego robić.

Pamiętaj, aby mycie zębów psa nie okazało się dla niego torturą. Bądź spokojny i pewny siebie, ale jednocześnie delikatny. Mów do swojego zwierzaka i staraj się złagodzić napięcie głaskaniem.

Mycie zębów psa w domu – 9 zasad

  1. Myj zęby psa, gdy jest spokojny i zrelaksowany. Spraw, aby mycie zębów stało się codzienną rutyną – poświęć 3 minuty przed wieczornym spacerem.
  2. Użyj specjalnie zaprojektowanej szczoteczki do zębów dla psów lub w ostateczności (na próbę) szczoteczki dla ludzi o miękkim włosiu (soft lub extra-soft).
  3. Nigdy nie używaj pasty do zębów dla ludzi. Zamiast tego użyj bezpiecznej dla zwierząt pasty do zębów o smaku sprzyjającym kubkom smakowym Twojego psa.
  4. Na początku daj swojemu psu małą próbkę pasty do zębów, aby wprowadzić smak.
  5. Podnieś wargę, aby odsłonić zewnętrzne powierzchnie dziąseł i zębów psa.
  6. Szczotkuj (lub masuj) delikatnymi ruchami, aby czyścić zęby i dziąsła, tak jak Twoje własne.
  7. Oczyść powierzchnie zewnętrzne zębów. Większość psów będzie dość agresywnie reagować na próbę czyszczenia zębów od wewnętrznej strony.
  8. Pamiętaj, aby dotrzeć do tylnych górnych zębów trzonowych i psów, ponieważ zęby te mają tendencję do szybkiego osadzania się kamienia nazębnego.
  9. Po myciu nagradzaj swojego psa zabawą, pieszczotami lub ulubioną aktywnością – zasłużył na to!

Medyczny zabieg czyszczenia zębów.

W skrajnie trudnych przypadkach można wykonać oferowane przez kliniki weterynaryjne czyszczenie zębów połączone z usuwaniem płytki nazębnej. Taki zabieg z uwagi na stres często jest wykonywany pod narkozą. Co oczywiste, każde uśpienie łączy się z ryzykiem. Konieczne jest wykonanie badania serca. Czynnikiem wykluczającym zwierzę z takiego zabiegu jest również wiek. Niestety również po tak prostej operacji jak czyszczenie zębów zdarzają się późniejsze powikłania. Nie warto straszyć na wyrost, ale opinie właścicieli na temat przykrych konsekwencji można bardzo łatwo znaleźć w sieci. Koszt takiego zabiegu również jest dość wysoki i waha się od 150 do 500 zł.

Istnieje również opcja czyszczenia zębów ultradźwiękami. Te zabiegi mają w swojej ofercie salony pielęgnacji. Jest to mniej inwazyjna opcja w porównaniu do narkozy. W pierwszym kroku kamień zostaje zmiękczony, a następnie usunięty z pomocą skalera. W zależności od stopnia zakamienienia może wiązać się z wizytą od 35 minut do nawet kilku godzinnych sesji. Podstawowe czyszczenie profilaktyczne zamyka się w wydatku rzędu kilkunastu złotych. Zaawansowane usuwanie kamienia to koszt 200 – 300 zł.

Jak często myć zęby psa? Czy istnieją alternatywy?

Zęby psa powinny być szczotkowane tak często, jak to możliwe, najlepiej codziennie. Jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe warto zakupić dla swojego psa dentystyczne przysmaki lub zabawki (np.: miętową piłkę masującą dziąsła), które również pomogą w dbaniu o higienę jamy ustnej. Mycie zębów psa może być wspomagane również przez inne preparaty. Są to spraye, które nie wymagają mechanicznego szczotkowania. Często mają właściwości odświeżające oddech. Jeszcze inny rodzaj produktów dentystycznych to jednorazowe chusteczki nakładane na palec. Są nasączone specjalnym płynem, który czyści i zabezpiecza przed bakteriami.